07-11-2016

Rektor Politechniki Rzeszowskiej debatował o sytuacji szkolnictwa wyższego

Podkarpacki portal opinii VIP Biznes i Styl (biznesistyl.pl) zorganizował debatę poświęconą szkolnictwu wyższemu. W debacie wzięło udział dwóch rektorów podkarpackich uczelni – prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej, i prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Fot. T. Poźniak/ VIP Biznes i Styl

Rozprawiano m.in. na temat etosu uczelnianego i wyzwań, a także wymagań, jakie szkoła wyższa musi spełniać w związku z dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością.

U nas produktem jest patent, wynalazek, ale też sam absolwent, którego pracodawca poszukuje już w czasie studiów - mówił prof. Markowski" (biznesistyl.pl).

Podczas debaty poruszono także wspólny dla obu uczelni temat klastra „Technologia w Medycynie” (pisaliśmy o nim TUTAJ), rankingów, nowego algorytmu podziału dotacji i jakości nauczania.

Fot. T.Poźniak / VIP Biznes i Styl

„W rankingu szanghajskim […] polskie uczelnie są dopiero na miejscu 38. Znacznie lepiej oceniani są natomiast sami naukowcy, którzy pod względem liczby publikacji naukowych zajmują miejsce 20. w świecie. To oznacza, że mamy duży potencjał. A czy ktoś robi rankingi, ilu naszych naukowców wyjechało za granicę i osiąga tam sukcesy? – zwracał uwagę prof. Markowski" (biznesistyl.pl).

Cała debata jest dostępna na stronie: www.biznesistyl.pl/biznes/biznes-na-co-dzien/nie-ma-rozwoju-i-elit!-debata-biznesistyl