04-11-2016

Prorektor ds. współpracy międzynarodowej gościł w Akademickim Radiu Centrum [AUDIO]

26 października br. gościem audycji „W Centrum Politechniki Rzeszowskiej” emitowanej w Akademickim Radiu Centrum był prof. dr hab. Grzegorz Ostasz – prorektor Politechniki Rzeszowskiej ds. współpracy międzynarodowej.

Prawie 30 lat temu zaczynał on pracę jako asystent stażysta na Politechnice Rzeszowskiej. W audycji mówił, że było to dla niego duże wyzwanie, bo rzeszowska uczelnia była jednostką techniczną, a on miał wykształcenie stricte humanistyczne. Na początku politechnicznej kariery prowadził tzw. przedmioty społeczne. Prorektor w audycji opowiadał o umiędzynarodowieniu. Poruszył także tematy: studiów na chińskim uniwersytecie technicznym, tzw. podwójnych dyplomów, wyjazdów w ramach programu Erasmus+ oraz integracji polskich i zagranicznych studentów. Wspomniał o planach utworzenia tzw. Klubu '51, który ma być ukłonem w stronę absolwentów Politechniki Rzeszowskiej, i przypominał o licznych sukcesach aktualnych studentów. Ponadto podczas programu rozmawiano także o zamiłowaniu prorektora do historii. Profesor zapytany, skąd pochodzi to zainteresowanie, odpowiedział: „To trochę przez wydarzenia, politykę, samo życie. Kiedy kończyłem liceum, był stan wojenny i wszystko, co się nam wtedy narzucało, miało kontekst historyczny […] chyba to mnie skłoniło do wyboru takiego kierunku studiów”. Wiele pytań do prorektora mieli także internauci. O co pytali? M.in. o przepis na dobry i ciekawy wykład, zarządzanie czasem, a także – tradycyjnie – anegdoty studenckie.

źródło:youtube.com/radiocentrum89fm

W kolejnym odcinku audycji będzie można posłuchać rozmowy z prorektorem ds. nauki prof. dr. hab. inż. Grzegorzem Budzikiem. „W Centrum Politechniki Rzeszowskiej” jest nadawane w każdy czwartek o godz. 12.10 w Akademickim Radiu Centrum (89.0 FM) oraz w Internecie.