01-04-2014

W Politechnice Rzeszowskiej będą kręcić kolejną części filmu o Batmanie

Politechnika Rzeszowska udostępni swój teren twórcom kolejnej części filmu "Batman". W dniu dzisiejszym do uczelni przybyła część ekipy, która testowała nieodłączny atrybut głównego bohatera tzw. Batmobile.  Co najważniejsze wkład w najnowszą  wersję pojazdu mają pracownicy Politechniki Rzeszowskiej.

fot.archiwum PRz

Ten pojazd to ulepszona wersja słynnego Batmobile Tumbler. Egzemplarz oryginalny jest wyposażony w silnik V8 o pojemności 5,7 l. Z zewnątrz batmanowy Tumbler testowany w Politechnice Rzeszowskiej nie różni się zbytnio od oryginalnej, filmowej wersji. Jednak wewnątrz zastosowano rewolucyjny napęd wykorzystujący radioaktywny tor jako paliwo. – Jeden bak takiego paliwa może wystarczyć na kilkadziesiąt lat, ponieważ tor to jeden z najgęstszych pierwiastków. W małej próbce mamy 20 milionów razy więcej energii niż w podobnej wielkości próbce węgla. Radioaktywny pierwiastek pozwala na stworzenie wiązki lasera, która podgrzewa wodę, produkuje parę i napędza turbinę. Niestety masowi producenci aut nie są zainteresowani takim pomysłem, bo zbyt dużo pieniędzy płynie z tradycyjnych paliw. Szkoda, bo radioaktywność toru można zniwelować jedną warstwą foli aluminiowej. – wyjaśnia dr inż. Paweł Wojewoda z Katedry Silników Spalinowych i Transportu (WBMiL PRz). Ponadto ulepszona wersja Tumblera jest pojazdem sterowanym zdalnie. Dziś we wczesnych godzinach rannych z wnętrza jednego z budynków Politechniki Rzeszowskiej przeprowadzono próby z tego zakresu.

źródło: youtube.com

Filmowcy nie ujawniają dlaczego to właśnie teren naszej Uczelni został wybrany jako miejsce produkcji filmu.Tajemnicą Poliszynela jest jednak powiązanie prac nad ulepszoną wersją batmanowskiego Tumblera z produkcją filmu o przygodach fikcyjnego człowieka-nietoperza. Politechnika Rzeszowska podpisała umowę o współpracy z twórcami filmu jeszcze w ubiegłym roku – 1 kwietnia – jednak z uwagi na obwarowania z niej wynikające informacja mogła zostać upubliczniona dopiero po upływie roku. Zawarta w umowie klauzula nie pozwala na ujawnienie ani kto jest inwestorem tego prototypu, ani jaka jest jego szacowana wartość. Dla porównania – oryginalny Tumbler z filmu został sprzedany za 1 mln. USD.

Katarzyna Hadała